Kod SWIFT (skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) to 8-cyfrowy kod, wykorzystywany do realizacji transakcji międzynarodowych. Co oznaczają jego poszczególne cyfry? Kiedy może się przydać? Podpowiadamy.
Kod SWIFT to identyfikator instytucji, umożliwiający realizację międzynarodowych transakcji finansowych. Nadawany każdej instytucji bankowej w Polsce i za granicą pozwala bez większych problemów zidentyfikować jej rodzaj, kraj, w którym funkcjonuje, lokalizację, a czasem nawet dane oddziału.
Znaczenie poszczególnych cyfr
Kod SWIFT przybiera formę 8-cyfrowego ciągu znaków.
XXXX XX XX
3 pierwsze cyfry to identyfikator instytucji finansowej, przydzielany przez organ rejestrujący.
Kolejne 2 to symbol kraju, natomiast ostatnie cyfry informują o lokacji.
Dla przykładu:
- Bank Millenium - BIGBPLPW
- Bank BZ WBK - WBKPPLPP
- ING Bank Śląski - INGBPLPW
- Bank BPH - BPHKPLPK
Czasem zdarza się, że kod SWIFT ma nie 8, ale aż 11 cyfr. W takim przypadku ostatnie 3 będą stanowić wskazanie numeru oddziału danego banku.
Kiedy będzie potrzebny kod SWIFT?
Kodów SWIFT używa się głównie do realizacji przelewów na konto w zagranicznych bankach
Wpisanie kodu będzie więc niezbędne przy zakupach w zagranicznych sklepach internetowych czy podczas wykonywania transakcji w kantorach internetowych.
Jak znaleźć SWIFT banku?
Najlepszym źródłem wiedzy na temat kodów SWIFT poszczególnych banków będzie z pewnością Internet. Korzystając z bezpłatnych wyszukiwarek, szybko i sprawnie odnajdziesz potrzebny numer.
Jeśli chcesz zdobyć kod „swojego”, polskiego banku możesz też zadzwonić na infolinię i poprosić konsultanta o wskazanie odpowiedniego ciągu cyfr.
Warto wiedzieć
Kod SWIFT często bywa określany także jako kod BIC. Jeśli podczas realizacji przelewu bank poprosi Cię o wskazanie kodu BIC odbiorcy, we wskazanym do tego celu polu umieść właśnie SWIFT.
Szybka pożyczka reklama