Karty kredytowe to forma kredytu, gdy potrzebujemy zapłacić za produkt lub usługę, a nie mamy w danej chwili odpowiednich środków. Kiedy jej używamy, korzystamy z limitu kredytowego przyznanego przez bank.
Spłata zobowiązań wynikających z zakupów dokonanych za pomocą karty kredytowej może się odbywać w dwojaki sposób. Dzięki temu dobierzemy system rozliczeń tak, by jak najlepiej spełniał on nasze oczekiwania.
Jak standardowo spłaca się karty kredytowe?
Standardowo karty kredytowe spłacamy, przelewając nasze środki w bankowości elektronicznej z konta głównego na konto karty. Powinniśmy pamiętać, żeby taką operację wykonać w okresie bezodsetkowym określonym przez bank. Unikniemy przez to dodatkowych opłat. Okres bezodsetkowy składa się z cyklu rozliczeniowego oraz czasu spłaty zadłużenia. Cykl rozliczeniowy w większości banków to 30 dni liczone od określonego dnia miesiąca. Kończy się on przesłaniem przez bank miesięcznego podsumowania transakcji, w którym znajdziemy informacje o wszystkich naszych zakupach. Czas spłaty zadłużenia, który następuje bezpośrednio po zakończeniu cyklu rozliczeniowego, wynosi z kolei, w zależności od banku, od 10 do 30 dni. W tym okresie powinniśmy spłacić całe nasze zadłużenie. W innym przypadku bank naliczy nam odsetki od transakcji dokonanych za pomocą karty kredytowej w cyklu rozliczeniowym. Alternatywą dla standardowej formy rozliczeń za płatności tego typu kartą jest rozliczenie podzielone na równe kwoty miesięczne. Musimy tylko postawić na taki produkt jak karta ratalna ze stałą spłatą.
Jak działają karty ratalne?
Karta kredytowa ratalna to produkt bankowy, dzięki któremu rozłożymy spłatę naszego zobowiązania z tytułu zakupów z jej pomocą na dogodne do spłaty, comiesięczne raty. Możemy z niej skorzystać na całym świecie, płacąc w sklepach stacjonarnych lub online. Nie musimy w takim przypadku szukać sklepu, który sam oferuje spłatę zakupu w ratach. Za wszystkie rozliczenia ze sprzedawcą odpowiada nasz bank, w którym założyliśmy kartę kredytową.
Ratalna spłata karty kredytowej to doskonałe rozwiązanie np. wówczas, gdy oczekujemy na wypłatę, a trafiła się nam świetna opcja zakupowa, czy też przy konieczności wykonania nagłego i kosztownego remontu. Jeśli chcemy podzielić spłatę karty kredytowej na mniejsze kwoty, musimy skontaktować się z bankiem, wydając odpowiednią dyspozycję. W zależności od oferty banku nasze zobowiązanie zostanie wówczas rozłożone na 3 lub więcej rat (nawet 60). Do naszej raty kapitałowej doliczane są wówczas odsetki, zgodnie z tabelą opłat i prowizji.
Gdzie warto założyć kartę ratalną?
Karta ratalna dostępna jest w wielu bankach działających na terytorium Polski. Spośród nich szczególnie wyróżnia się jednak karta kredytowa Comfort Plus ze stałą spłatą oferowana przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Dlaczego jest ona tak korzystna? Otóż dzięki niej możemy kontrolować nasze wydatki przez ustalenie wybranej przez siebie stałej kwoty miesięcznej z naszego konta, i to niezależnie od tego, jaką łącznie ilość środków wykorzystamy w ramach przyznanego przez bank limitu kredytowego. Co niezwykle istotne, jeśli chcemy wcześniej spłacić nasze zobowiązania, które podzieliliśmy na raty, nie musimy składać dodatkowych wniosków. Wystarczy, że przelejemy większą kwotę i wówczas rozliczenie naszego zobowiązania nastąpi automatycznie.
Karta ratalna ze stałą spłatą oferowana przez Santander Consumer Bank to produkt elastyczny ze względu na to, że w każdym momencie istnieje możliwość dokonania zakupu kolejnego produktu lub usługi i dodania go do już spłacanej karty. W takim przypadku mamy zatem do czynienia z konsolidacją zobowiązań. Nasza rata zostaje wówczas zmodyfikowana i ulega odpowiedniemu zwiększeniu, a my nie musimy się martwić tym, że będziemy mieli do czynienia z dwoma lub więcej terminami spłat karty.
Źródła:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/26161,karty-kredytowe,raty-na-karcie-kredytowej---niewielu-o-tym-wie--a-to-sie-naprawde-oplaca,1,1
https://www.najlepszekonto.pl/raty-na-karcie-kredytowej
Szybka pożyczka reklama