Nie da się ukryć, że kryptowaluty budzą ostatnio coraz większe zainteresowanie. Dla wielu osób stają się tylko tylko ciekawą nowinką technologiczną, ale również sposobem na generowanie imponujących zysków.
Nowe kryptowaluty wyrastają niczym grzyby po deszczu. Zwany królem kroptowalut Bitcoin ma więc coraz większą konkurencję. Choć mniej znanym wirtualnym walutom nie łatwo przyjdzie zdetronizować lidera, ich znaczenie i udział w rynku rosną z każdym dniem. Jako najpopularniejsze po Bitcoinie kryptowaluty wymienia się:
Namecoin
Namecoin powstał w 2011 roku. Podstawą jego funkcjonowania jest oprogramowanie Bitcoina. Twórcy Namecoina rozszerzyli je jednak o kilka dodatkowych funkcji, gwarantujących wsparcie dla transakcji w zakresie rejestracji, aktualizacji oraz transferu nowych monet. Tak samo jak Bitcoin, Namecoin działa w oparciu o technologię peer to peer. Uznany za pierwszą alternatywę dla Bitcoina, jako pierwszy wprowadził nowe sposoby minningu (kopania).
Litecoin
Litecoin jest kolejną walutą, funkcjonującą w oparciu o system peer to peer. Inspirowana Bitcoinem, pozwala na realizację tanich, natychmiastowych płatności i wymianę pieniędzy użytkownikami sieci na całym świecie. Cechami, dzięki którym Litecoin góruje nad Bitcoinem są: znacznie krótszy czas potwierdzeń i wyższa efektywność przechowywania transakcji.
Dogecoin
Dogecoin jest specyficzną, dość kontrowersyjną kryptowalutą. Jego stworzenie było odpowiedzią na złą sławę Bitcoina, podyktowaną aferą związaną z SilkRoad - przestępczym odpowiednikiem Allegro. Dogecoin opiera się na protokole Bitcoina, a jego symbolem jest pies rasy Shiba Inu. Właśnie dzięki niemu i szczytnej idei, która przyświecała jego stworzeniu Dogecoin rozpoczął modę na tworzenie kolejnych zwariowanych kryptowalut. Jego popularność była największa zwłaszcza na początku (wartość Dogecoina w ciągu trzech dni wzrosła sześciokrotnie!). Choć szał na tę kryptowalutę opadł, wciąż posiada ona wierną, lokalną społeczność. Z uwagi na swój charakter, jego gromadzenie służy przede wszystkim dobrej zabawie, a nie zyskom.
Peercoin
Peercoin, w przeciwieństwie do omówionych wcześniej kryptowalut nie ma z Bitcoinem zbyt wiele wspólnego. Nie ma określonego limitu monet i bazuje na systemie łączącym w sobie rozwiązania proof-of-stake i proof-of-work. Peercoiny mogą być więc wykopywane, ale kluczowa część sieci utrzymywana jest przez posiadaczy waluty, którzy czerpią z tego dodatkowe korzyści – tak samo jak kopacze (minerzy).
Mastercoin
Mastrcoin jest walutą cyfrową stworzoną na łańcuchu Bitcoina. Wśród głównych funkcji protokołu Masterocin wymienia się:
- integrację z giełdami,
- umożliwienie użytkownikom tworzenie własnych kryptowalut,
- smart property, czyli kontrakty prezentujące określone dobra: usługi, produkty, wirtualne waluty, instrumenty pieniężne etc.
- Savings Wallet – kolekcja adresów, pod którymi znajdują się zapisy wszystkich transakcji przy użyciu Mastercoina.
Ethereum
Zdaniem ekspertów, Ethereum jest największym konkurentem Bitcoina, który może nawet zdetronizować króla kryptowalut. Choć bazuje na ten samej co BTC technologii blockchain, jego potencjał jest zdecydowanie większy. Osoby korzystający z Ethereum mogą tworzyć aplikacje i systemy, które odcinają wszystkich pośredników. Dzięki tej technologii możliwe będzie np. kupno mieszkania bez pośrednictwa biura nieruchomości, czy zaciągniecie pożyczki… bez banku.
Szybka pożyczka reklama