Transakcje na rynku walutowym charakteryzują się tym, że oferują możliwości niedostępne na innych rynkach. Jedną z nich jest korzystanie z pozagiełdowych kontraktów CFD. Są to instrumenty pochodne oparte na różnicach kursowych na danym instrumencie. Posiadają wiele zalet i tyle samo wad. Czy warto korzystać z kontraktów CFD?
Historia kontraktów CFD
Kontrakty różnicowe pojawiły się w Wielkiej Brytanii na początku lat 90. XX wieku. Powód ich powstania był banalny - chęć uniknięcia podatku Tobina, czyli opłaty od zysków kapitałowych. Jest to brytyjski odpowiednik występującego w Polsce podatku Belki. Kontrakty CFD umożliwiły obrót akcjami poza głównym parkietem giełdowym. Obecnie te instrumenty są dostępne u różnych brokerów, którzy dają szeroki dostęp do rynków akcji, obligacji i do rynków towarowych. CFD umożliwia handel różnymi aktywami bez konieczności ich posiadania. Kontrakty pozwalają spekulować na przyszłych cenach instrumentów bazowych.
Wykorzystanie dźwigni finansowej
Konstrukcja kontraktów CFD uwzględnia wykorzystanie dźwigni finansowej, czyli popularnego lewara. Pozwala to na przeprowadzania transakcji przy użyciu małej części wartości danej transakcji. Można otworzyć dużo większą pozycję na rynku nie dysponując dużym kapitałem własnym. Wadą tego rozwiązania jest narażenie inwestora na straty przewyższające wartość jego depozytu. Ważną umiejętnością, którą musi posiadać osoba handlująca kontraktami terminowymi jest zarządzanie ryzykiem.
Oferta brokerów na rynku kontraktów terminowych
Kontrakty CFD, podobnie jak inne instrumenty pochodne można kupować za pośrednictwem brokerów. Instytucje umożliwiają tworzenie pozycji w oparciu o akcje, indeksy giełdowe i inne aktywa notowane na rynku. Broker działający w modelu market maker jest animatorem rynku, który dba o płynność danej platformy. Dzięki temu gracze mogą w każdej chwili kupować i sprzedawać nieograniczone ilości instrumentów. Doświadczony i sprawdzony broker CFD z mocną pozycją wspiera aktywnych inwestorów, którzy mogą liczyć atrakcyjne warunki współpracy.
Zalety i wady korzystania z CFD
Wadą korzystania z kontraktów jest uzależnienie od drugiej strony transakcji. Jeśli kontrahent nie będzie wypłacalny, to zysk nie będzie mógł zostać zrealizowany. Każdy dostawca kontraktów ma własne zasady handlu, do których trzeba się dostosować. Wadą jest także ryzyko płynności, które występuje przy małej ilości zawieranych transakcji. Korzyści wynikające z kontraktów CFD są również warte uwagi. Jest to możliwość skorzystania z rynków finansowych całego świata przez 24 godziny na dobę. W przypadku zajęcia pozycji długiej istnieje możliwość dostania dywidendy a sama umowa jest bezterminowa. Można ją utrzymywać dowolnie długi czas. Wykorzystanie tych instrumentów zależy od możliwości i strategii stosowanej przez inwestora.
Szybka pożyczka reklama