Oszustwa finansowe i zaciąganie pożyczek na fałszywe dane to przykra codzienność firm pożyczkowych. Na szczęście, współcześni pożyczkodawcy posiadają szereg narzędzi, umożliwiających demaskowanie nieuczciwych pożyczkobiorców. O jakich narzędziach mowa? Podpowiadamy.
Wiele firm pożyczkowych oferuje pożyczki na dowód osobisty. Do ich zaciągnięcia potrzebny jest jedynie dowód, numer telefonu komórkowego oraz numer konta. Choć może się wydawać, że chwilówki bez zaświadczeń są idealną furtką do oszustw i nadużyć, to tylko pozory.
Aby wyeliminować ryzyko nadużyć i oszustw firmy pożyczkowe stosują procedury weryfikacji danych osobowych.
Sprawdzenie danych poprzez wykonanie przelewu weryfikacyjnego
Aby sprawdzić, czy osoba, która zaciąga pożyczkę jest tą, za którą rzeczywiście się podaje pożyczkodawcy proszą pożyczkobiorców o wykonanie przelewu weryfikacyjnego.
Jego kwota jest minimalna i może wynosić od 0,01 do 1 zł.
Kiedy pożyczkodawca otrzyma pieniądze będzie mógł sprawdzić, czy dane posiadacza rachunku bankowego zgadzają się z danymi z wniosku. Jeśli informacje są tożsame, pożyczkodawca może przystąpić do dalszej analizy wniosku. Jeśli różnią się od siebie, może to być znakiem, że oto mamy do czynienia z próbą wyłudzenia.
Co zamiast przelewu?
Jeśli Twoje konto zostało zajęte, np. przez komornika i nie posiadasz możliwości wykonania przelewu weryfikacyjnego możesz skorzystać ze specjalnej aplikacji. Aplikacja połączy się z Twoim rachunkiem bankowym, pobierze i przekaże pożyczkodawcy kluczowe dane. Korzystanie z aplikacji jest proste i bezpieczne, a dodatkowo – pozwala maksymalnie skrócić czas weryfikacji wniosku.
Zaświadczenia od pracodawcy
Innym sposobem zabezpieczenia interesów pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy jest dostarczenie zaświadczenia od pracodawcy o zatrudnieniu i/lub o wysokości dochodów. Taka forma weryfikacji jest charakterystyczna zwłaszcza dla firm, oferujących pożyczki ratalne. Pamiętaj jednak, że dodatkowe dokumenty są potrzebne jedynie w uzasadnionych przypadkach. Firmy pożyczkowe, dbając o komfort i satysfakcję swoich klientów starają się maksymalnie uprościć procedury i zredukować ilość formalności do niezbędnego minimum.
Zanim złożysz wniosek, upewnij się więc, jakich dokumentów potrzebujesz, żeby wziąć pożyczkę.
Zgubiłem dowód. Co zrobić?
Jeśli zauważysz, że Twój dowód osobisty zaginął, nie trać czasu i jak najszybciej zastrzeż dokument. Jak? Korzystając ze strony Biura Informacji Kredytowej. Zastrzeżenie dokumentu będzie możliwe jedynie w wtedy, jeśli posiadasz konto na stronie BIK-u. Warto więc założyć takie konto odpowiednio wcześniej. Dzięki niemu będziesz mógł nie tylko zastrzec dowód z dowolnego miejsca na świecie i o dowolnym czasie. Profil w Biurze Informacji Kredytowej umożliwi Ci również sprawdzenie własnej historii kredytowej.
Po zastrzeżeniu dowodu konieczne będzie również zgłoszenie jego kradzieży (lub zgubienia) na policję.
Uważaj na wyłudzenia danych
Czy Ty również zastanawiasz się jak brać pożyczkę nie martwiąc się o dane osobowe? Niestety, mimo zabezpieczeń wycieki danych wciąż są problemem palącym i aktualnym. Zwłaszcza dla firm pożyczkowych, które przez takie incydenty mogą utracić klientów.
Zaciągając pożyczkę korzystaj tylko i wyłączenie z usług znanych firm pożyczkowych o stabilnej pozycji rynkowej. Jak rozpoznać taką firmę? Pierwszym krokiem powinna być wizyta na jej stronie internetowej. Na co zwracać uwagę na stronie firmy pożyczkowej? Sprawdź, czy firma udostępnia swoim klientom dane teleadresowe. Zwróć uwagę również na numer NIP oraz KRS.
Uwaga: istnieją pożyczkodawcy, którzy do kontaktu z klientami używają numeru o podwyższonym koszcie połączenia. Jeśli numer telefonu na stronie wzbudza Twoje wątpliwości, uważaj. Żadna szanująca się firma pożyczkowa nie każe płacić klientom 8 zł za 1 minutę rozmowy z konsultantem.
Zanim podpiszesz umowę sprawdź również opinie na temat pożyczkodawców w mediach społecznościowych, na forach i grupach dyskusyjnych. Małe śledztwo pozwoli uniknąć nietrafionych decyzji, które mogą nieść za sobą dramatyczne konksekwencje.
Uważaj na misselling
Oszuści pożyczkowi działają często w sposób zawoalowany i z pozoru nieszkodliwy. Przykładem takiego działania jest np. misselling. Misselling to nieczysta sprzedaż – używanie mało etycznych i uczciwych technik, aby sprzedać produkt za wszelką cenę.
Misselling związany jest również ze świadomym wprowadzaniem klienta w błąd poprzez brak rzetelnych, prawdziwych informacji na temat funkcjonowania produktów finansowych.
Uczciwi pożyczkodawcy nie uznają i nie stosują takich działań. Przedstawiając klientowi wszystkie koszty pożyczki, informując go o dodatkowych opłatach, wysokości prowizji i konsekwencjach nieterminowej spłaty działają uczciwie i etycznie.
Mając świadomość wszystkich wad i zalet danego produktu finansowego, potencjalny klient ma szansę podjąć odpowiedzialną decyzję, opartą na racjonalnych, realnych argumentach.
Szybka pożyczka reklama