Weryfikując zdolność kredytową potencjalnego klienta banki, poza sprawdzaniem historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej sięgają także do innych źródeł.
Mowa tutaj o rejestrach biur informacji gospodarczej, zwanych potocznie rejestrami dłużników.
Rejestr dłużników – co to jest?
Mówiąc potocznie, rejestr dłużników to baza, zawierająca informacje na temat zadłużeń i nieterminowych spłat zobowiązań finansowych. Twoje dane mogą trafić do takiej bazy nie tylko na skutek opóźnień w spłatach rat pożyczek i kredytów, ale również wtedy, kiedy spóźniłeś się z opłatą rachunku za energię elektryczną, telefon komórkowy czy wodę.
W przeciwieństwie do BIK-u, rejestry dłużników nie prowadzą rejestrują historii zadłużenia. Pokazują jedynie aktualny stan zadłużenia w danym momencie. Jeśli uda Ci się spłacić dług, wierzyciel ma obowiązek usunąć Twoje dane z rejestru w ciągu 14 dni. W ten sposób Twoje konto w bazie będzie „czyste”, a po zadłużeniu nie będzie ani śladu.
Najpopularniejszymi rejestrami dłużników, weryfikowanymi przez większość banków są obecnie: Krajowy Rejestr Długów (KRD), BIGInfo Monitor (w skrócie BIG) oraz Rejestr Dłużników Erif. Bazy działają niezależnie od siebie. To, że Twoje nazwisko figuruje w jednej z nich nie oznacza automatycznie, że znajduje się również w pozostałych.
Jestem w BIG. Czy mogę otrzymać pożyczkę?
Jeśli Twoje dane znajdują się w którymś z rejestrów biur informacji gospodarczej, Twoje szanse na otrzymanie pożyczki w banku są właściwie zerowe. Z pomocą przychodzą tu jednak pozabankowe instytucje finansowe, które zdecydowanie przychylniej patrzą na mniej wiarygodnych klientów.
Pamiętaj jednak, że nie wszystkie firmy rezygnują z weryfikacji poszczególnych rejestrów. Możesz złożyć wniosek pożyczki bez zaświadczeń.
Kluczem do sukcesu jest więc wybór takiego pożyczkodawcy, który nie sprawdza tego rejestru, w którym znajdują się informacje na temat Twojego zadłużenia.
Pożyczki bez BIG
BIGInfo Monitor jest instytucją, która przyjmuje, przechowuje oraz udostępnia informacje o zadłużeniu konsumentów i przedsiębiorców, a także ich terminowym wywiązywaniu się z zobowiązań. Jest również tym BIG-iem w Polsce, który udostępnia dane z baz: Biura Informacji Kredytowej (BIK) oraz Związku Banków Polskich (ZBP).
Jeśli Twoje dane znajdują się w bazie BIGInfo Monitora poszukaj takiego pożyczkodawcy, który weryfikując wnioski pożyczkowe nie sprawdza właśnie tej bazy. Gdzie można znaleźć takie informacje? Informacje o sposobach weryfikacji znajdziesz we wzorze umowy pożyczkowej, dostępnej na stronie każdego z pożyczkodawców. Jeśli szukasz szybszego sposobu, skorzystaj z dostępnej w internecie porównywarki chwilówek.
Pożyczki bez KRD
Kolejną, bardzo często sprawdzaną przez pożyczkodawców bazą jest KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów. Celem tego rejestru jest tworzenie ogólnopolskiego systemu wymiany informacji o rzetelnych i niesolidnych konsumentach i podmiotach gospodarczych. Jeśli na skutek opóźnień w spłacie zobowiązań Twoje dane znajdują się w rejestrze KRD – dokładnie tak jak w przypadku BIGInfo Monitora – poszukaj firmy, która „nie zagląda” do jego zasobów. Wybierając takiego pożyczkodawcę masz realną szansę na otrzymanie dodatkowych pieniędzy. Nawet mimo zadłużenia.
Pożyczki bez BIK-u
Jeśli na skutek podejmowania mało odpowiedzialnych decyzji finansowych Twoja historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia, nie martw się. Choć w tej sytuacji uzyskanie kredytu w banku raczej nie będzie możliwe, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że potrzebne pieniądze pożyczy Ci pozabankowa instytucja finansowa.
Pożyczki pozabankowe powstały z myślą o tych klientach, którzy z jakichkolwiek powodów nie są w stanie otrzymać tradycyjnego kredytu w banku. Może to być np. zbyt dojrzały wiek, niskie dochody lub negatywna historia kredytowa w BIK-u.
Co ciekawe, obecnie duży odsetek klientów tych instytucji to osoby z pozytywną historią kredytową, które terminowo spłacają zaciągnięte pożyczki i kredyty. Dlaczego sięgają po pożyczki bez BIK? Ogromnym walorem firm pożyczkowych jest minimalna ilość formalności, przejrzyste procedury oraz niemal natychmiastowa wypłata środków. Zaciągając chwilówkę w firmie pożyczkowej możesz otrzymać pieniądze już w ciągu 15 minut od momentu złożenia wniosku. Bez konieczności długiego oczekiwania na decyzję kredytową w banku, wypełnienia długiego wniosku pożyczkowego i dostarczania zaświadczeń z zakładu pracy.
Szybka pożyczka reklama