Zaciągnięcie pożyczki społecznościowej to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą pożyczyć pieniądze, omijając banki i instytucje finansowe. Dzięki porównywarce Coolfinance z powodzeniem znajdziesz bezpieczne, wiarygodne serwisy łączące inwestorów z pożyczkobiorcami. Już dziś przekonaj się jakie to proste!
Szybka pożyczka reklama
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
W sumie mamy termin zrównano 326 kredyty. Ostatnia aktualizacja wykonana dnia 4.11.2024 v 13 godzin 58 minut.
Przeciwnicy tej formy pozyskiwania dodatkowej gotówki podkreślają jednak, że koszty popularnych chwilówek, pożyczek na dowód czy długoterminowych pożyczek ratalnych są stanowczo zbyt wysokie. Kilka lat temu na rynku finansowym pojawiło się nowe, tańsze rozwiązanie – pożyczki społecznościowe.
Początki pożyczek społecznościowych w Polsce sięgają 2008 roku. Powstał wtedy pierwszy serwis, za pośrednictwem którego można było pożyczyć pieniądze w ten sposób, a niedługo potem swoją działalność rozpoczęły kolejne. Część z nich z powodzeniem funkcjonuje do dziś, inne zniknęły z sieci. Popularność pożyczek społecznościowych w naszym kraju jest nieporównywalnie niższa od tej, jaką cieszą się chwilówki czy pożyczki gotówkowe dostępne online w przysłowiowy kwadrans. Istnieje jednak spora grupa ludzi, która z powodzeniem korzysta z tego rozwiązania, a także taka, która dzięki niemu regularnie zarabia.
Na portalach oferujących pożyczki społecznościowe rejestrują się zarówno osoby poszukujące dodatkowych pieniędzy, jak i te, które chcą czerpać zyski z pożyczania własnych środków. W roli pożyczkodawcy nie występuje administrator serwisu, a konkretny inwestor, który składa swoją ofertę lub odpowiada na zapytanie hipotetycznego pożyczkobiorcy. Jeśli obie strony dojdą do porozumienia, umowa między nimi zostaje zawarta.
Trudno jednoznacznie określić, jakie są koszty skorzystania z pożyczki społecznościowej. Inwestorzy sami ustalają procent zysku, który ma im przynieść określona transakcja. Plusem tego rozwiązania niewątpliwie jest możliwość negocjowania niemal wszystkich warunków umowy pożyczkowej (począwszy od kwoty, a na terminie spłaty skończywszy). Średnia wysokość odsetek waha się w przedziale 3-21%. Prowizję (z reguły około 2-4% wartości) otrzymuje także serwis pożyczkowy, za pośrednictwem którego doszło do zawarcia umowy. Jest to opcja tańsza niż zadłużenie się w jednej z instytucji pozabankowych. Za skorzystaniem z niej dodatkowo przemawia niezwykle elastyczny sposób spłaty, który ustalają między sobą inwestor i pożyczkobiorca.
W Internecie znajdziemy mnóstwo ogłoszeń o takiej treści. Zaletą zawierania umów przez portal stworzony z myślą o osobach, które chcą pożyczać pieniądze i umożliwiać ich pożyczanie jest zabezpieczenie gwarantowane przez jego administratora. Umowa ma charakter wiążący dla obydwu stron. Nietrudno domyślić się jednak, że stroną ponoszącą większe ryzyko jest ten, kto ma zarobić na transakcji, czyli inwestor. W przypadku niespłacenia zobowiązania jego strata jest znaczna. Z tego powodu właściciele serwisów pośredniczących w udzielaniu pożyczek społecznościowych współpracują z windykatorami i sprawdzają status pożyczkobiorców w systemie KRD. Istotną rolę odgrywa także aktywność użytkowników na portalu oraz historia zawieranych transakcji.
Chcąc wziąć pożyczkę społecznościową, musimy oczywiście pamiętać o tym, że jako nowi użytkownicy nie będziemy dla potencjalnego inwestora zbyt wiarygodni. Co zatem zrobić, aby to zmienić? Zaufanie, które pozwoli nam na pożyczanie wyższych kwot w przyszłości, możemy zacząć budować praktycznie od samego początku. Przede wszystkim zweryfikujmy nasz profil. Potwierdzone dane osobowe, adresowe, numer telefonu oraz miejsce zatrudnienia będą świadczyły o naszej rzetelności. Możemy również dobrowolnie zgodzić się na weryfikację w Krajowym Rejestrze Długów (KRD), Biurze Informacji Kredytowej (BIK), Biurze Informacji Gospodarczej (BIG) i Europejskim Rejestrze Informacji Finansowej (ERIF). Regulaminy niektórych serwisów zakładają obowiązkową weryfikację potencjalnych pożyczkobiorców (zwłaszcza w BIK i KRD), jednak kiedy zdecydujemy się sami poddać tej procedurze, zostanie to odnotowane i będzie istotną wskazówką dla inwestora.
Bez dwóch zdań kluczową kwestią jest również spłacanie zadłużeń w terminie. Kiedy będziemy mieć na koncie kilka spłaconych pożyczek, inwestor na pewno spojrzy na nas bardziej przychylnym okiem. Zweryfikowani i zaufani użytkownicy mogą także pożyczać więcej. Maksymalne limity kwot ustalane są przez administrację serwisu, jednak na niektórych z nich są to nawet kwoty sześciocyfrowe (nawet do 300 000 PLN, chociaż w praktyce jedynym ograniczeniem bywają często wzajemne ustalenia pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy).
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Praktycznie każdy produkt finansowy posiada swoje zalety i wady. Sami musimy ocenić, jaka forma pożyczania gotówki odpowiada nam najbardziej. Pożyczki społecznościowe nie cieszą się w Polsce spektakularną popularnością, ale nie ma wątpliwości, że to ciekawa opcja, która warta jest rozważenia. I – podobnie jak każda inna – wymaga namysłu. Pochopne pożyczanie pieniędzy korzyści nie przyniesie raczej nikomu – ani pożyczkobiorcy, ani inwestorowi. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny produkt finansowy, spróbujmy odpowiedzieć na kilka pytań.
Przede wszystkim: jakiej kwoty tak naprawdę potrzebujemy? Im mniejsze zadłużenie, tym łatwiej będzie nam je spłacić. Nie ma również sensu pożyczać środków „na zapas”. Pożyczajmy tyle, ile jest nam niezbędne do tego, by poradzić sobie z przejściowymi problemami finansowymi. Być może wcale nie potrzebujemy kwoty tak wysokiej, jaką oferuje konkretny inwestor i warto zapoznać się również z propozycjami innych osób?
Kolejna sprawa: bezwzględnie pamiętajmy, że będziemy musieli spłacić nasze zobowiązanie i jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji z pożyczkodawcą zastanówmy się, skąd pozyskamy na to środki. Dopuszczenie do opóźnienia w spłacie nie tylko stawia nas w złym świetle przed osobą, która zgodziła się udzielić nam pomocy finansowej. Inwestor może (chociaż nie musi) okazać się wyrozumiały, jednak problemy związane z terminowym regulowaniem długów zostaną odnotowane na naszym profilu i mogą okazać się problematyczne w razie konieczności skorzystania z podobnej pożyczki w przyszłości.